Son birkaç gündür edebiyat dünyasındaki yayınevleri, kitap satış ve fuar organizasyon şirketleri arasında tartışmalar yaşanıyor. Gazetelerde, haber sitelerinde ve sosyal medyada bunları yer verildi. Edebiyatla ilgili güzel haber ve gelişmeler yerine bunları görmek çok üzücü. Biz bu tartışmaların yaşanmasından da, kendimizi içinde bulmaktan da üzüntü duyuyoruz, hem edebiyat adına hem de okurlar adına.

Bugüne kadar her yayınevine aynı mesafede durmaya çalıştık. Hiçbir yayınevi veya yazardan maddi beklenti içinde olmadık. Arada sırada şahsen tanıdığımız, bildiğimiz yazarlara elimizden geldiğince destek vermeye çalıştık çünkü biz okurların olduğu kadar yazarların da desteklenmesinden yanayız.

Piyasada çok iyi yayınevleri olduğu kadar çok kötülerinin de olduğunu biliyoruz. Aldatılan, emekleri sömürülen yazarların varlığından haberdarız. Bunlara bir de lobi, sektörde köşe kapma faaliyetleri, rakipleri ezmek için bel altı vuruşlar eklenince, kaybeden önce edebiyat dünyası, ardından yazar ve en sonunda da okurlar oluyor. İyi yazarlar, iyi eserler, kötü yayınevleri ve söz verilip de yapılmayan ya da çok az, yetersiz veya kötü yapılan tanıtım, halkla ilişkiler ve pazarlama faaliyetleri yüzünden okurlarla buluşamıyor.

En son Düz Yazı Yayınevi yöneticilerinin yaptıkları haklı çıkışı görünce okurlar adına destek olmak ve seslerini duyurmak adına paylaşım yaptık. İsterdik ki köklü bir kuruluşun yıllardır düzenlediği kitap fuarına katılımcı seçilirken haksızlık yapılmasın, adaletli tahsis sağlansın.

Haksızlıklardan ve tartışmaların uzamasından rahatsız durumdayız. Bu nedenle bu açıklamayı yapmak istedik.

Bize “kimin adamısın?” diye soran olursa her zaman tek yanıtımız var “Edebiyat ve Okurların Adamıyız

Sevgilerimizle

kitaplaryolda.com