grinin_elli_tonu_el_james

Kitabı okuyan bir arkadaşımın kitap ile ilgili yorumları beni bu kitabı okumaya iten nedenlerden biridir. Çünkü genelde okuduğum bir tarz değildir. Arkadaşımın yorumu şu şekilde olmuştu: Yazarın gerçek olamayacak kadar mükemmel bir baş karakterden bahsettiğini,  inanılmaz derecede yakışıklı, lüks araba, ev hatta helikopteri olduğunu,  koca bir şirket sahibi üstelik de yaşı da bunlara sahip olamayacak kadar genç… İnanması biraz güç gerçekten… Yayınlandığı andan itibaren çok satanlar listesine yerleşmesi elbetteki sadece bu tezatlık değil aynı zamanda içeriğinde fazlaca erotizm barındırıyor olmasıdır.

Ana ve Kate yeni mezun iki kız arkadaş aynı evi paylaşmaktadır. Kate bitirme ödevi için ünlü işadamı Cristian Grey ile röportaj yapmak için randevu aldığı gün yatak döşek hastalanmıştır. Mutlaka o röportajın yapılması gereklidir ve Ana’dan yardım ister. Çekingen, sıradan görünümlü, kendi halinde Ana edebiyat öğrencisidir ve bu işin altından kalkamayacağı konusunda arkadaşının bu isteğine direnir. Ancak Kate onu ikna eder ve Ana’da çaresizce ve hiç istemeyerek bu isteği kabul etmek zorunda kalır.  Zaten olaylar  da bu andan itibaren ilgi çekici ve sürükleyici bir hal almaya başlar.

Genç ve zengin iş adamı Grey oldukça çekici bir adamdır.  Ana ilk görüşte onun cazibesine kapılır ve onula birlikte olabilmek için her şeyini vermeye hazırdır. Grey de onunla olmak ister ancak bazı beklentileri vardır. Bu beklentiler kitabı sürükleyici hale getirmektedir. Grey’in beklentileri tamamiyle erotik fantezilerle doludur. Oldukça zekice düşünülerek avukatlar tarafından hazırlanmış bir sözleşme ile kendine bağlamaktadır. Çünkü Grey’in karanlık ve sır dolu bir dünyası vardır. Eğer bu dünyanın kapılarını sonuna kadar birine açacaksa bu sözleşme iki kişi arasında yapılmak zorundadır. İlk görünüşte Grey’in duygu yüklü olmaması karşısında Ana hayal kırıklığına uğrar. Ancak daha sonrasında olaylar Ana’nın davranışları neticesinde farklı boyut kazanmaya başlar.

Ana,  Grey’in bu ahlaksız gibi görünen teklifi karşısında önce ne yapacağını bilemez. Çünkü çok ağır seks fantezileri içermektedir. Uzaklaşmak ister ancak bir kere merakı uyanmıştır ve denemek ister. Grey o kadar çekici ve o kadar karşı konulamaz bir cazibeye sahiptir ki (bu kitapta gerçekten abartı ile anlatılmaktadır) Ana bu isteklere karşı koyamaz. Grey’in iş yaşantısından gelen hükmetme arzusu yatakta da devam eder. Grey’in şehvet dolu ve bir o kadar da cüretkâr bir ilişkiye Ana’yı sürüklediğine tanık oluyoruz. Ana ise artık kayıtsız kalmamaktadır ve kendi arzularının sınırlarını öğrenmeye başlamıştır.

Kitap sanki klasik Brezilya dizilerini andıran bir durum ile başlıyor. Zengin, yakışıklı ve genç bir adam ve bakımsız, sıradan, çekingen bir kadın çok tesadüfi bir şekilde karşılaşır. Normal bir zamanda karşılaşmaları mümkün olmayan iki karakter. Hatta ilk karşılaşmalarında kızın Bridget Jones tarzı heyecandan ne yapacağını şaşırmış, eli ayağına dolaşan komiklikler sergilediğini de görüyoruz. Ana gibi biri Grey’i beğenebilir ancak Grey neden Ana gibi basit ve sıradan görünümlü birini arzulasın ki? Bu sorunun cevabı kitapta okuyucuyla buluşuyor.

Tüm dünyada ve ülkemizde de yankı uyandıran bu serinin heyecan dolu ilk serisini keyifle okumanız dileğiyle…

 

Çiğdem ERSOY

 

Kitabın Adı : Grinin Elli Tonu

Yazarı:  E. L. James

Yayınevi : Pegasus Yayınları

Sayfa Sayısı : 576

Basım Yılı : 2012

Bumerang - Yazarkafe