Bugün size Meltem Arıkan’ın “Erospa” adlı yeni romanından söz edeceğiz. Öncelikle, Başak Eğilmez’in yazdığı ve Radikal Kitap‘ta yer alan “Tanrıça ve Hacker” başlıklı makaleden kısa bir alıntı yapacak, ardından da kitabın tanıtım yazısına ve Meltem Arıkan’ın özgeçmişine yer vereceğiz.

Meltem Arıkan sekizinci romanıyla bir kez daha okuyucuyla buluşuyor. Önceki romanlarından tamamen farklı olan Erospa, Türk edebiyatında fazla örneği olmayan “siberpunk” türüne yakın bir roman. Bir edebiyat akımı olarak siberpunk en basit anlamıyla “ileri teknoloji-düşük yaşam seviyesi” anlamına geliyor. Erospa’da bu ikilemi görmek mümkün.

Kitapta, romanın hikâyesiyle içiçe geçen, Arıkan’ın kişisel günlüğünü de okumak mümkün. Arıkan “günlük” bölümünde, yazdığı tiyatro oyunu Mi Minör’ün Gezi sürecinde hedef tahtasına oturtulmasından sonra yaşadıklarını tüm samimiyetiyle aktarıyor. “Günlük”, Gezi süreciyle hayatı tehlikeye giren Meltem Arıkan’ın yurtdışındaki yeni hayatından gündelik detayları aktarması ve bu sırada “aidiyet”i, özelikle de “dil”i sorgulamasıyla başlıyor…

Başak Eğilmez – Radikal Kitap


Amansız bir kaosun kollarında, bilinen anlamda insanlığın ve medeniyetin sonuna hiç olmadığı kadar yaklaşan bir Dünya’dan yalın ve dinginliğin hâkim olduğu, her şeyi var ve yok eden Programlayanlar’a ev sahipliği eden uzayın derinliklerine; geçmişten geleceğe; şimdiden düne ve yarına…

Ahenk içinde ve şaşırtıcı bir ritimle dans eden hünerli parmaklar… İsimsiz bir hacker’ın klavyenin tuşlarıyla, âdeta bir beste yapar gibi ortaya çıkarttığı her tık ile sona giderek yaklaşan ve hızla, dipsiz bir kaos kuyusuna yuvarlanan, ölümcül bir oyun içerisinde kendi sonunu hazırlayan insanlık… Yıldızlar, gezegenler, kara delikler… Konuşan, kaos getireni koruyan bir kobra…


Meltem Arıkan, Erospa ile büyük bir çıkış yapıyor âdeta ve günümüze kadar yayınlanan tüm kitaplarından farklı bir tarz ile çıkıyor karşımıza.

Gerçeklerden beslenen etkileyici bir hayal gücünün yarattığı şaşırtıcı kurgusu ile, Erospa insanlığın geleceği hakkında düşünmenize yol açarken, günümüze de farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.

Yazar: Meltem Arıkan
Sayfa Sayısı: 176
Baskı Yılı: 2015
Dili: Türkçe
Yayınevi: Akılçelen Kitaplar
Tür: Roman


Meltem Arıkan – www.meltemarikan.com

7 Ocak 1968’de Ankara’da doğdu. Tüm roman, oyun ve makalelerinde toplumu keskin bir dille eleştiren, cesur ve dobra tavrı ile tanınan Arıkan, yaşamını ataerkil sisteme karşı yazmaya ve ifade özgürlüğü için mücadele etmeye adamıştır.

Arıkan’ın ilk kısa öykü ve makaleleri 1992 – 1995 yılları arasında çeşitli edebiyat dergilerinde yayınlandı. İlk romanı 1999 yılında basıldı. Dördüncü romanı “Yeter Tenimi Acıtmayın” 2004 Şubat’ında Küçükleri Muzur Neşriattan Koruma Kurulu tarafından yasaklandı ve toplatıldı. Arıkan’ın hukuki mücadelesi sonucunda yasak kaldırıldı ve aynı yıl Yayıncılar Birliği tarafından “Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü”ne layık görüldü.
Arıkan’ın yedi romanı, bir araştırma kitabı ve üç tiyatro oyunu bulunmaktadır. Birçok ödüle aday gösterilen ve birçok da ödülü olan Arıkan 2014 yılında, İngiltere’nin öncü ifade özgürlüğü kuruluşu olan Index on Censorship tarafından, Mi Mİnör oyununun siyasi yetkililer ve hükümete yakın medya tarafından Gezi Olayları’nın provası olarak suçlanmasının ardından, “Sanatta İfade Özgürlüğü Ödülü”ne aday gösterildi. Kendisine ve Mi Minör ekibine karşı yürütülen karalama ve nefret kampanyası İngiltere’de yaşamasına neden oldu.

Dijital Dünya, sansür, kadın hakları, çocuk tacizi üzerine yazdığı, ifade özgürlüğünü savunan makaleleri 2011 yılından beri News Junkie Post, Index On Censorship gibi dünyanın çeşitli yerlerindeki internet portallarında yayınlanmaktadır.

Romanlar:

1999, Ve… Veya… Belki…, İmge Yayınevi (1. Baskı), Everest Yayınları (2. ve 3. Baskı, 2004, 2005), (Arkadaş Yayınevi (4. BAskı, 2011)

2000, Evet… Ama… Sanki…, İmge Yayınevi (1. Baskı), Everest Yayınları (2. ve 3. Baskı, 2004, 2005, (2011) Arkadaş Publications (4th edition, 2011)

2002, Kadın Bedenini Soyarsa, Everest Yayınları (5 Baskı, 2002-05), Arkadaş Yayınevi (6. Baskı, 2011)

2003, Yeter Tenimi Acıtmayın, Everest Yayınları (6 Baskı, 2003-07), Arkadaş Yayınevi (7. Baskı, 2011)

2005, Zaten Yoksunuz, Everest Yayınları (5 Baskı, 2005-08)

2006, Umut Lanettir, Everest Yayınları (4 Baskı)

2009, Özlemin Beni Savuran, Doğan Kitap (2 Baskı), Shkupi Publishing House (2012) (Ahmed Quazimi tarafından Arnavutça’ya çevrilmiş, Makedonya’da yayınlanmıştır.)

Araştırma Kitabı

2008, Beden Biliyor, Destek Yayınevi (4 Baskı)

Oyunlar:

2007, Oyunu Bozuyorum, 10+ (Prömiyer–Zurich Tiyatro Festivali)

2009, Parallel (dramaturji), 10+ (Prömiyer–Linz 2009: Avrupa Kültür programı)

2012 – 2013 Mi Minor, İstanbul

2013 – 2014 Hon

2015 – 2016 Enough is enough

Ödüller ve Adaylıkları:

2004, “Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” Yayıncılar Birliği, Yeter Tenimi Acıtmayın

2007, “Yeni Özgün Oyun” Lions Tiyatro Ödülleri, Oyunu Bozuyorum

2012, “Yılın En İyi Oyunu” Radikal Gazetesi Okuyucuları, Mi Minor

2013, “Yılın En İyi Oyunu Adayı” Lions Tiyatro Ödülleri, Mi Minor

2014, “Sannatta İfade Özgürlüğü Adayı” Index On Censorship

Bumerang - Yazarkafe