Tarih / Saat:

17 Kasım 2017 Cuma / 13.00 – 17.00 Etkinlik, herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

Yer:

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Cibali Yerleşkesi

3. Blog Yazarları Çalıştayı Komitesi:

Atıf Ünaldı, Doç. Dr. Çiğdem Bozdağ, Evren Soyuçok, Funda Güleç Yalçın

Çalıştayın ev sahibi:

KHAS Yeni Medya Bölümü

3. Blog Yazarları Çalıştayı Teması:

Biz niye olmadık?

Çalıştay etiketi: 

#blogçalıştayı

Çalıştay İçeriği:

Eş zamanlı üç oturum ve sunumlar / konuşmalardan oluşan çalıştayın program akışı yakında paylaşılacak. İlk iki çalıştayda olduğu gibi 3. Blog Yazarları Çalıştayında da sonuç bildirisi yayımlanacak.

Blog Yazarları Çalıştayı Nedir?

Blog yazarları çalıştayı, her biri farklı meslek grubu ve sektörden blog yazarlarının blogların sorunlarını konuşmak ve bunlara çözüm önerileri getirmek için bir araya geldiği markalar ve sponsorluklardan bağımsız, amatör bir ruhla gerçekleştirilmeye çalışılan bir etkinliktir. İlki Aralık 2015’te 20. Türkiye’de İnternet Konferansı kapsamında İstanbul Üniversitesinde düzenlenen blog yazarları çalıştayının, o yıldan itibaren her yıl bir üniversite çatısı altında devam ettirilmesi hedeflenmiş, ikincisi de İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinin ev sahipliğinde Aralık 2016’da yapılmıştır.

3. Blog Yazarları Çalıştayının İlk İkisinden Farkı Ne?

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl çalıştaya ev sahipliği yapacak Kadir Has Üniversitesi, blog yazarlarının birden fazla salonu çalıştay kapsamında kullanması imkanını sunduğu için daha fazla blog yazarının sürece doğrudan dahil olması; böylece ilk iki çalıştaya göre bu yıl daha fazla blog yazarının (30’a yakın) oturumlara katılması ve görüş bildirmesi sağlandı. (Bu sayı 1. Blog Yazarları Çalıştayında 6 konuşmacı, 2. Blog Yazarları Çalıştayında 5 konuşmacıydı.)

Eş zamanlı gerçekleştirilecek üç oturumun biri, Evren Soyuçok’un oturum başkanlığında sadece Gelecek Vadeden Bloglar listesine giren yeni bloglara ayrıldı. Atıf Ünaldı ve Funda Güleç Yalçın’ın başkanlık edecekleri oturumların katılımcıları, oturum başkanlarının kendileri tarafından belirlenerek davet edildi.

“Biz niye olmadık?” teması neye göre belirlendi?

“Bir blog yazdım dünya değişti” (2015) sloganıyla başlayıp “İnterneti bloglar kurtaracak” (2016) sloganıyla devam eden blog yazarları çalıştayının üçüncü yılında, son yıllarda çokça artan “blogların sosyal ağlar karşısında kan kaybettiği, popülaritesini yitirdiği, ziyaret ve yorum sayılarının düştüğü” yönündeki görüş ve eleştiriler masaya yatırılacak. Yükselen sosyal medya fenomenliği ve YouTuber kavramları karşısında blog yazarlarının durumu, yine blog yazarlarının kendileri tarafından ele alınacak; “Biz niye olmadık? sorusunu sorabilecek kadar da rahatız.” mesajının gerçekliği sorgulanacak.

Blog Yazarları Çalıştayı 2017 programı ve katılımcılarının tam listesini görmek için lütfen burayı tıklayınız…

One Reply to “Blog Yazarları Çalıştayı 2017”

  1. Oğuz Bey, merhabalar. Çalıştaya izleyici olarak ben de katılma fırsatı buldum. Hatta bir de soru yönelttim yazarların yazma motivasyonlarına dair. Genel itibariyle blog yazarlığı ve bloglar adına güzel tespitler yaptığınızı düşünüyorum. Sizin ve bloğunuzun başarısının devamını dilerim.

Comments are closed.