Ben lise döneminde ( 95’li yıllar), bir ablam ise İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümünde öğrenci iken bana okumam için romanlar verirdi. Tıpkı bugün de birinin okumam için kitaplar söylediği gibi… Bu konuda davranışımın değişmemesini değer verdiğim kişilerin düşüncelerini daha iyi anlayabilmek ve bir bayrak yarışı gibi onlardan devir almak gibi düşünüyor olmamdan kaynaklandığı şeklinde yorumlayabilirim.  İşte bugün bir ilkokul öğretmeni olan ablam beni Vedat Türkali ile o dönemlerde tanıştırdı. Ve romanı “Bir gün Tek Başına” ile…  Uzun zaman tesirinden çıkamamıştım.  Hemen akabinde de  “Tek kişilik Ölüm” ve “ Komünist”  kitaplarını bir çırpıda okumuştum.

Romanın en çarpıcı yanı bir dönemin tarihini anlatırken,  bir adam ve iki kadın üçlemesiyle, aşk ve aldatmaların, sevinç ve hüznün bir arada bizi de içine sürükleyerek  anlatılmasıdır. Kitap dönem olarak bize 70‘li yıllarda yaşanan siyasal olayların analizini tüm açıklığıyla aktarmaktadır.  27 Mayıs darbesinin hemen öncesi ve bir kuşağın Beyazıt Meydanı’nda yaşanmış çatışmalarının anlatıldığı bir romandır.

Kenan gizli bir komünist örgütün üyesi olmakla suçlanmış ve sorguya çekilmiştir. Ancak fazla direnç gösteremez ve çabuk tükenir. Örgütten ve eski çevresinden uzaklaşmayı tercih etmiştir. Karısı Nermin ve kızları Zeynep ile birlikte sade bir hayat yaşamanın doğru olduğunu düşünmektedir. Ancak mutsuzdur, aklı hep kararsız ve karmaşıktır. Tam da bu sırada karşısına genç bir kız olan Günseli çıkar. Günseli, felsefe bölümünde okuyan düşünceleri net, idealist bir devrimcidir. Tanıştıkları meyhanede Günseli’nin güçlü duruşu Kenan’ı ilk bakışta etkiler.  Evli olduğu halde Kenan Günseli’ye aşık olur. Günseli, Kenan’ın içinde sönmüş olan devrimci meşaleyi yeniden yakar. Ancak Kenan hiçbir zaman Günseli’nin düşlediği kişi olamaz.

Kitapta bizi oldukça sarsıcı bir son bekler. Yaşama biçimi ile düşünceleri çelişen Kenan bir çıkmaz sokakta sıkışıp kalmıştır. Zayıf karakteri nedeniyle iradesiz davranışlar sergiler ve beklenen sonunu getirir.

Kitabın bir diğer özelliği olayların geçtiği mekanların detaylarının en ince ayrıntısına kadar kurgulanarak anlatılmasıdır. En iyi roman ödülünü alan bu eser ve Orhan Kemal Ödülü‘nü alan yazarımız Vedat Türkali, dönemin siyasi olaylarına ayna tutması ile bize yaşananları tüm yalınlığı ile anlatmaktadır. Nesilden nesile aktarabileceğimiz benzersiz bir eserdir.

 

 

Kitabın Künyesi

Kitabın Adı : Bir Gün tek Başına

Yazarı: Vedat Tükali

Yayınevi : Everest Yayınları

Sayfa Sayısı : 744

Basım Yılı : 2011